ahenk eskişehir rehabilitasyon merkezleri

Konuşma Sesi Bozukluğu Nedir?

Konuşma anlaşılırlığı bireylerarasında sağlıklı bir iletişim sağlamak için önemli noktalardan biridir. Anlaşılır konuşma; anadile ait konuşma seslerinin (harflerin) anlam değiştirebilme özelliklerinin farkına varılması, konuşma seslerinin düzenlenişleri ve işlevlerinin farkına varılması ve konuşma seslerinin (harflerin) doğru üretiminin sağlanması ile gerçekleşmektedir.

Artikülasyon bozukluğu; çocukların ya da yetişkinlerin konuşma seslerinin üretiminde hatalar yapması sonucunda görülmektedir. Örnek olarak bir çocuğun, “kalem” sözcüğü yerine “ tayem” sözcüğünü kullanması verilebilir. “k” ve “l” seslerini edinemediği için bu hata örüntüsünü verebilir. Yetişkinler de ise “r” sesini söylememek örnek verilebilir.

Fonolojik bozukluk ise çocuklarda anadile ait konuşma seslerinin organizasyonunu sağlayamadığı için ortaya çıkmaktadır. Örneğin “kitap” sözcüğü yerine “didab” sözcüğünü kullanır. Bu durum “k” “t” ve “p” seslerini aslında söyleyebildiği fakat nerede kullanacağı bilgisine sahip olmadığından kaynaklanabilir.

Son yıllarda artikülasyon ve fonolojik bozukluk aynı çatı altında birleştirilip “Konuşma sesi bozukluğu” olarak adlandırılmaktadır.

Özellikle 4 yaşından sonra çocukların konuşma anlaşılırlığının düşük olması risk faktörü taşımaktadır. Çoğunuz anlaşılırlığı düşük olduğu için konuşmayla iletişime girmekten kaçınabilir. Akran etkileşiminde sorun yaşayabilir. Erken okur yazarlık becerileri için fonolojik farkındalık önemli bir yer tutmaktadır. Akademik hayatında ses öğreniminde sorunlar yaşayabilir. Bu sebeplerden dolayı mutlaka bir dil ve konuşma terapisi değerlendirmesi alınmalıdır.

Eskişehir konuşma terapisti kadromuzdaki uzman isimlerle birlikte, bu alanda profesyonel bir eğitim veriyoruz. Eskişehir konuşma terapisti hakkında bilgi almak ve eğitim detaylarını öğrenmek için irtiabat numaralarımızı kullanabilirsiniz. İletişim için tıklayın! 

No Comments

Post a Comment

WhatsApp Bilgi Almak İçin Tıklayın